13307257_1179933838725457_8403043415712215623_nJak wygląda zabezpieczenie medyczne Spotkań Młodych Lednica 2000? Harcerska Grupa Ratownicza „Gorzów Wielkopolski” w tym roku po raz kolejny uczestniczyła w imprezie i opisuje specyfikę organizacji medyków na Polach Lednickich. Na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Lednica 2000 co roku gromadzi się dziesiątki tysięcy uczestników. Stanowi to duże wyzwanie dla służb medycznych, które przygotowują się do zabezpieczenia medycznego już wiele miesięcy wcześniej. Spotkania są pewnego rodzaju „poligonem” oraz okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ratownikami. Mało jest w Polsce tak dużych cyklicznie organizowanych imprez, które pozwalają poznać służbom medycznym specyfikę pracy w tak odmiennych i niecodziennych warunkach co sprzyja temu, że Lednickie Spotkanie Młodych przyciągają ratowników z całego kraju i nie tylko.

 

Harcerska Grupa Ratownicza „Gorzów Wielkopolski” wyruszyła na imprezę już kolejny raz i tym razem w jeszcze większym składzie. W skład grupy weszli ratownicy medyczny, ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomoc oraz ratownicy ZHP. Warunki panujące na polu były o wiele bardziej korzystne dla uczestników niż te w roku ubiegłym co przełożyło się na mniejszą ilość interwencji, których w sumie i tak nie było mało. Przypadki? Od Ostrych Zespołów Wieńcowych, hipotermii przez omdlenia, krwotoki z nosa do zwykłych otarć naskórka – czyli cały przekrój przypadków, które wymagały większych lub mniejszych interwencji. Nie ma się co dziwić gdy na kilkunastu kilometrach kwadratowych na jeden dzień gromadzi się tyle uczestników co mieszkańców średniej wielkości miasta. Przy tak dużych imprezach można spodziewać się tak naprawdę wszystkiego co widać po dość dobrym przygotowaniu służb, które z roku na rok nabierają większego doświadczenia i przygotowują się do imprezy jeszcze lepiej. Trzy szpitale polowe, kilka ambulansów, quad Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zespół lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek to tylko niewielka część ludzi czuwających przez cały czas nad bezpieczeństwem uczestników. Może nie wszystkich widać na polu, ale są oni obecni na swoich stanowiskach przez cały czas trwania imprezy niemal bez przerwy przez 20 godzin.

 

Pola Lednickie podczas trwania imprezy są wyłączone z ruchu kołowego. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje wyjątkowe, w których na pole może wjechać ambulans, lecz zdarza się to stosunkowo rzadko. Na polu pierwszym kontaktem z osobą poszkodowaną zajmują się punkty medyczne rozlokowane w każdym z kilkunastu sektorów. W takim punkcie medycznym znajdują się ratownicy medyczni, ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy, harcerze, studenci kierunków medycznych, którzy mają za zadanie udzielić pierwszej pomocy i zadecydować o tym czy przetransportować pacjenta do jednego z trzech szpitali polowych. Trzeba przyznać, że w większości przypadków pomoc udzielana jest na poziomie punktu medycznego, ale istnieją sytuacje, w których ze względu na stan osoby poszkodowanej zostaje podjęta decyzja o transporcie do szpitala polowego. I co dalej?

 

Transport osoby poszkodowanej odbywa się głównymi szlakami komunikacyjnymi wyznaczonymi na terenie imprezy. Tutaj najważniejszą role pełnią harcerze, którzy przez cały czas trwania spotkania pilnują tego aby uczestnicy poruszali się płynnie i co najważniejsze tworzą tzw. „korytarze ratunkowe”, czyli szlaki udostępniane tylko i wyłącznie dla służb lednickich. Taki korytarz przeznaczony jest między innymi po to by w jak najszybszym czasie przetransportować osobę poszkodowaną do szpitala polowego. System sprawdza się dobrze i co roku świetnie zdaje egzamin.

 

W trzech szpitalach polowych na terenie imprezy czuwają ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze, którzy przejmują osobę poszkodowaną z terenu pola przekazaną przez zespół punktu medycznego. Szpital polowy jest bowiem miejscem, w którym można poszerzyć diagnostykę, monitorować pacjenta oraz zastosować ewentualną farmakoterapię. Miejsce to przypomina standardem wyposażenia izbę przyjęć szpitala i posiada podobny sprzęt medyczny oraz potocznie zwaną „SALĘ ALS”, w której można prowadzić zaawansowane czynności medyczne. W wyjątkowych sytuacjach zespół szpitala polowego może podjąć decyzje o transporcie osoby poszkodowanej poza pole do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy pomocy stacjonujących na terenie imprezy ambulansów. Szpitale polowe na terenie imprezy są rozlokowane w taki sposób aby każdy z uczestników imprezy mógł dotrzeć do nich w miarę szybko bez względu na to, w którym miejscu pola się znajduje oraz tak, aby czas transportu poszkodowanych z punktów medycznych był w razie potrzeby jak najkrótszy.

System organizacji zabezpieczenia medycznego na polu działa dobrze i sprawdza od wielu lat. Osoby odpowiedzialne za służby medyczne dają z siebie wszystko a ich doświadczenie w tym co robią sprawia, że każdego roku uczestnicy mogą czuć się bezpiecznie.

 

Każda duża impreza masowa w Polsce ma swój niepowtarzalny klimat i specyficzną organizację pracy medyków, która zależna jest od wielu różnych czynników i jest inna w każdym z miejsc. Ze swojej strony organizację zabezpieczenia medycznego Spotkań Młodych Lednica 2000 oceniam bardzo dobrze i co roku zachęcam ratowników do udziału w imprezie.

 

pwd. Łukasz Fabich
Ratownik medyczny
Szef Harcerskiej Grupy Ratowniczej „ Gorzów Wielkopolski”

Cze 08th by Łukasz FabichComments are closed.