DSC05086Ponad 100 Harcerzy i Harcerek z całego województwa i nie tylko dzięki 7 Gorzowskiej Drużynie Wędrowniczej RIGEL oraz 27 Gorzowskiej Drużynie Harcerskiej Szaniec miało okazję przeżyć wspaniałą gwiezdną przygodę.

W dniach 26 – 28.09.2016

w Gorzowie Wielkopolskim odbył się I Rajd Harcerski ADVENTURE SIDEREA połączony ze Zlotem Wędrowników Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Rajd objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Trzydniowe spotkanie w harcerskim gronie rozpoczęło się w piątek od apelu oraz zawiązania kręgu. O godzinie 21 patrole wyruszyły na grę nocną. Toczyła się ona w centrum Gorzowa, a jej poszczególne punkty układały się  na kształt gwiazdozbioru Oriona. Chwilę po północy wszyscy zebraliśmy się przy ognisku – Wędrowniczej Watrze. Był na czas na śpiew przy dźwiękach gitary ale także na chwilę refleksji nad tym czym jest dla nas dobro oraz jaką rolę spełnia harcerstwo w XXI wieku.

 

Sobotni poranek przywitał nas piękną pogodą. Już o 6 rano pierwsze patrole wyruszyły na długo wyczekiwaną trasę dzienną rajdu. Każdego czekało do pokonania bagatela 24 kilometry po Gorzowie oraz gminie Kłodawa. Malownicza trasa prowadziła przez pola, lasy i podgorzowskie wsie. Podczas drogi druhny i druhowie mieli do wykonania 11 bardzo zróżnicowanych zadań. Pojawiły się tak zwane „punkty mokre” – nad jeziorem Polnym i rzeczką Srebrną co zważywszy na upał najbardziej cieszyło uczestników. Poza nimi była okazja do wspinaczki, strzelania, rozpalenia ogniska za pomocą krzesiwa czy też udzielenia pierwszej pomocy w przygotowanej przez organizatorów pozoracji. Ostatnie patrole na bazie pojawiły się około godziny 21. A tam czekały już na nich kolejne atrakcje! Harcerskie śpiewogranie i warsztaty dotyczące służby. Oprócz dobrej zabawy postanowiliśmy także zrobić cos dobrego! Każdy patrol przywiózł reklamówkę ( lub nawet więcej ) zakrętek, które organizatorzy przekażą na cel charytatywny.

 

W niedzielę przyszedł czas na podsumowanie Rajdu. Około godziny 12 wszyscy udaliśmy się na apel końcowy na stary rynek przy Katedrze. Pierwsze miejsce w rajdowej rywalizacji zajął patrol GRANICA ze Słubic. Podczas apelu zostały także wręczone nagrody za Harcerski Konkurs Fotograficzny ZOGNISKOWANI. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Sytnik z Nowej Soli.

 

Rajd wymagał od organizatorów wiele czasu i wysiłku. Ale teraz wiemy, że było warto. Zadowolenie uczestników i deklaracje powrotu do Gorzowa za rok, na kolejną edycję wydarzenia, są tego najlepszym potwierdzeniem.

 

 

 

Magdalena Szczepańska
Drużynowa 7 GDW „Rigel”
Komendantka Rajdu

Wrz 02nd by Łukasz FabichComments are closed.