
PUNKT KONTROLNY "A"
Kazimierz Wnuk – Źródło: https://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/
Szymon Gięty to jedna z barwniejszych postaci miasta w latach 80. i 90. Tak na prawdę nazywał się Kazimierz Wnuk, ale został nazwany Szymonem Giętym przez pisarza Zdzisława Morawskiego. Był zbieraczem makulatury, butelek i złomu oraz bohaterem wielu wydarzeń. Prowokował wiele zabawnych sytuacji na ulicach naszego miasta.
„Miał psa, który umiał mnożyć do 30, dwie kuny, małpę, dzikiego jastrzębia, dwie sowy, wiewiórki, szczura, białe myszki i węża. Zawsze chodził z jakimiś zwierzakami. A kiedyś nawet urządził pokaz. Ustawił taką budę, niby-namiot koło katedry i każdy mógł tam za jakiś grosze zajrzeć. A tam w środku ta jego małpa siedziała – opowiada R. Zieliński.Z małpą Szymon paradował po mieście. Kiedyś wszedł do sklepu i dżunglowemu zwierzęciu, jak ją określał właściciel, nie spodobała się fryzura pewnej gorzowianki. Zwierzę wyrwało kobiecie całkiem spora kępę włosów i cudem tylko awantura nie skończyła się na milicji. W końcu nawet Szymonowi dość było przygód z małpą i oddał ją do niemieckiego cyrku, jaki zawitał do Gorzowa.
Jednak gorzowianie najbardziej zapamiętali wyskoki Szymona z okazji święta 1 Maja. Twierdził, że choć on jest prywatna inicjatywa, to jednak zalicza się do klasy pracującej i też ma prawo do pochodu. Kiedyś przebrał się za astronautę. Nawieszał na sobie różnych świecących szpargałów, starych lornetek i tak ustrojony wdzierał się pomiędzy manifestujących. Innym razem sporządził pochwałę sportu. Zrobił z kabla motor, usadził na nim także wykonanego z kabla żużlowca, do ręki wziął tablicę i nawet przedefilował z tym majdanem przed główną trybuną.
Gorzowianie byli zachwyceni, a władza wściekła. Od tej pory milicja zawsze na 1 Maja starała się go gdzieś wywieźć poza miasto. Ale Szymon i tak zawsze zdążył wrócić i z wózkiem wypełnionym szpargałami pochód zawsze zamykał.”
Kazimierz Wnuk zmarł w 1998 roku i jest pochowany na cmentarzu przy ulicy Żwirowej. Ludzie którzy go znali , twierdzą jedno – nigdy nie kradł, nie żebrał oraz nie wyłudzał pieniędzy. – Szanowano go za tę oryginalność i jedyny w swoim rodzaju styl życia. 1 maja 2004 roku w centrum miasta przy ul. Sikorskiego odsłonięto jego pomnik.
Zródło: https://gazetalubuska.pl/szymon-giety-wolny-duch/ar/7667741
ZADANIE: Spójrzcie na pomnik Szymona Giętego i policzcie ile guzików jest na jego marynarce. Otrzymaną liczbę wpiszcie w karcie gry na białym polu przy „PUNKCIE A”